Ergonomia przestrzeni biurowej

powierzchnia biurowa

Nie każde biuro musi być dużym, przestrzennym open space, niektóre budynki, zwłaszcza te projektowane w okresie PRL – u i latach 90, podczas urządzania wymagają znaczącej dyscypliny projektowej, ze względu na stosowane wówczas rozwiązania architektoniczne. Nie oznacza to jednak, że małe biuro musi być ciasne i nieestetyczne. Sposobem na urządzenie małego biura jest ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Zatem jak urządzić małe biuro by było ono wygodnym miejscem sprzyjającym pracy?

Wydzielone strefy

Projektowanie każdego biura, także tego małego powinno rozpocząć się od wydzielenia stref koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania organizacji. Poza oczywistą przestrzenią biurową powinny się w nim znaleźć także przestrzeń przeznaczona do spożywania posiłków, strefa nieformalnych spotkań umożliwiającą swobodną wymianę pomysłów oraz strefa umożliwiająca spotkania zespołu. W przypadku firm, które wymagają kontaktu z klientem, także taka strefa powinna zostać odpowiednio zaprojektowana. W przypadku małych biur może nie być tyle miejsca, by zorganizować każdą z tych przestrzeni oddzielnie, dlatego niektóre z nich można łączyć, na przykład tworząc salę konferencyjną, tak by nadawała się ona do spotkań z klientami czy organizując kącik relaksu lub strefę kontaktów nieformalnych w pomieszczeniach służących także przygotowaniu posiłków.

Ergonomiczne miejsce pracy

Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki, pracownicy muszą mieć własną, prywatną przestrzeń, która pozwoli im się skupić na zadaniach czy przemyśleć następny ruch, by optymalnie mogli wykonywać swoje obowiązki. Każdy pracownik powinien mieć wystarczająco duże biurko z szufladami, w których może przechowywać prywatne rzeczy lub jeśli to możliwe, szafkę w kuchni bądź szatni. Takie rozwiązanie ogranicza też bałagan w miejscu pracy, bo prywatne przedmioty pracowników nie są trzymane na widoku, na biurku. Ważny jest też odpowiedni układ komputera i innych sprzętów oraz wygodny fotel pozwalający spędzać czas przez osiem godzin bez bólów kręgosłupa.

Jasne barwny

W małym biurze sprawdź się wykorzystanie jasnych kolorów – jeśli ma ono być nowoczesne najlepiej jeśli będzie to biel i odcienie szarości. Można także przełamać te barwy detalami w nieco intensywniejszych kolorach. Dla zwiększenia wrażenia przestronności wnętrz warto zastosować tapety 3D, które pozwolą zatrzeć granice pomiędzy przestrzenią biura a ścianą. To skuteczny trick na urządzenie małego biura, które dzięki temu wyda się większe i przestronniejsze.

Dodatkowe porady odnajdziesz pod adresem: https://www.herbewo.krakow.pl/blog/jak-urzadzic-male-biuro/