Kiedy warto odwiedzić gabinet dietetyka?

Wizyta u dietetyka najczęściej przychodzi nam do głowy w momencie, kiedy chcemy coś w swoim życiu zmienić i czujemy, że potrzebujemy do tego osoby, która posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Tak naprawdę jednak, wsparcie dietetyka może okazać się pomocne nawet wtedy, kiedy nie mamy z góry określonego celu, a po prostu chcielibyśmy zdrowiej się odżywiać. Dietetyk pomoże nam wprowadzić do swojego życia zasady, które będą miały szansę stać się naszymi dobrymi nawykami. Doradzi nam też, co w naszej dotychczasowej diecie warto poprawić w pierwszej kolejności. Są jednak także takie przypadki, kiedy taka wizyta jest najlepszym rozwiązaniem i jest wskazana ze względów zdrowotnych. Kiedy iść do dietetyka?

Dieta redukcyjna na własną rękę nie zawsze jest dobrym pomysłem

Intensywne i długotrwałe odchudzanie jest jedną z takich sytuacji, kiedy wsparcie dietetyka jest niemalże konieczne. Warto pamiętać o tym, że każdy człowiek ma swoje własne, indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, które nie może być niższe niż liczba kalorii, jaka jest potrzebna do utrzymania funkcji życiowych na dzień. Jednocześnie, ograniczenie dziennego spożycia kalorii nie można odbywać się kosztem produktów zdrowych i bogatych w wartościowe witaminy i minerały. Nierozsądne odchudzanie często prowadzi do różnego rodzaju chorób, a także anemii. Ułożenie dobrego jadłospisu na diecie redukcyjnej może być więc bardzo trudne, zwłaszcza dla osoby, która robi to po raz pierwszy.

Pamiętajmy o tym, że na samym początku odchudzania w pierwszej kolejności tracimy wodę, a jeśli nie podejmujemy żadnej dodatkowej aktywności fizycznej- także mięśnie. Zalecane jest więc, aby podczas redukcji wprowadzić regularne treningi na całe ciało, może to być na przykład trening typu cardio.

Wsparcie dietetyka jest szczególnie ważne u osób, które chcą schudnąć dużo lub które wyjściowo mają sporą nadwagę lub są otyłe. W takim przypadku należy regularnie kontrolować stan zdrowia takiej osoby, aby redukcja przebiegała w sposób bezpieczny. Dobry dietetyk zaproponuje wówczas taki jadłospis, który będzie zakładał utratę wagi na poziomie od 05, kg do 1 kg na tydzień. Szybsza utrata wagi jest możliwa do przeprowadzenia, ale tylko u osób bardzo otyłych i pod ścisłą kontrolą lekarza według jego wytycznych.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Wizyta u dietetyka jest świetnym pomysłem w sytuacji, kiedy posiadamy różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe i kiedy chcielibyśmy, aby ktoś ułożył dla nas jadłospis w ramach diety eliminacyjnej. W taki sposób możemy poznać zdrowe i bezpieczne zamienniki produktów, które niekorzystnie odbijają się na naszym zdrowiu, a które dotychczas spożywaliśmy regularnie. Dietetyk może też podpowiedzieć nam, jakich produktów powinniśmy unikać w szczególności, gdyż są dla nas szczególnie niebezpieczne. W taki sposób można szybko przekonać się o tym, że dieta bez laktozy czy glutenu może być zdrowa i smaczna.