Zastosowanie kopert w biznesie i nie tylko – kiedy warto zdecydować się na kopertę powietrzną, foliową czy tekturową?

Koperty są artykułami papierniczymi znanymi nam już od dawna. Kiedyś służyły głównie do przesyłania listów. Dzisiaj pakujemy w nie nawet nieco większe przedmioty do wysyłki. Mają one szerokie zastosowanie zarówno dla użytku własnego, jak i dla sprawnego prowadzenia biznesu.

 

Jaką kopertę wybrać?

To, na jaki rodzaj koperty się zdecydujemy, ma istotne znaczenie podczas wysyłania produktów do naszych klientów, czy nawet przesyłając prezent rodzinie. Jeśli źle dobierzemy grubość i typ koperty do produktu, który się w niej znajduje, to na miejsce może dotrzeć on uszkodzony. Na co więc zwrócić uwagę?

Wielkość koperty

Bardzo ważne jest, aby dopasować kopertę wielkościowo do przesyłanego produktu. O ile zbyt duża koperta nie powinna w żaden sposób przeszkadzać, to już za mała i na siłę zaklejona może spowodować straty zarówno w naszych produktach, jak i w zaufaniu klientów. Dlatego też powinniśmy dobrać optymalną wielkość, co nie powinno stanowić dla nas większego problemu w związku z tym, iż różnych wielkości kopert jest naprawdę wiele. Możemy wybierać spośród wielkości oznaczonych literami A, B i C. A jest najmniejszym rozmiarem, który dzieli się w dalszej kolejności na A1, A2, A3 i tak dalej. Czasami również wykorzystuje się oznaczenia rozmiarów literką E albo parą liter DL. Oznaczenia te wynikają z normy ISO i nie są najłatwiejsze do zapamiętania. Warto więc na żywo przyjrzeć się kopertom w danym rozmiarze. Niektóre bowiem są o wiele szersze niż węższe i na odwrót.

Kolor, gramatura, klejenie

Jak pewnie już zauważyliśmy, koperty różnią się między sobą także kolorem. Wśród artykułów papierniczych tego typu znaleźć możemy koperty w kolorze białym, brązowym, albo całe pokryte nadrukiem (np. foliopaki) Gdy zaopatrujemy się w zwykły typ o niskiej gramaturze papieru, to najprawdopodobniej mamy zamiar wysłać w niej list. Jeśli natomiast naszym celem jest okazjonalne bądź związane z biznesem, wysyłanie ubrań, czy jakichkolwiek innych tekstyliów, to świetnym rozwiązaniem okażą się trwałe i solidnie zamykane foliopaki.

Jeśli decydujemy się na usztywnianą albo tekturową kopertę, to z powodzeniem wyślemy w nich inne artykuły papiernicze takie jak dokumenty, kalendarze i inne tego typu rzeczy, które mogłyby ulec pognieceniu w trakcie dostawy. Możemy w nich również przesłać mniejsze przedmioty. Zamykają się one w sposób samoklejący, w związku z czym mamy pewność, że nic samo nie otworzy się w drodze do odbiorcy.

Bezpieczeństwo

Wyżej opisane usztywniane koperty są bezpieczne dla naszych przesyłek, jednak nie ma gwarancji, że taka paczka nie zostanie po drodze otworzona. Nie będziemy chcieli w niej raczej wysyłać pieniędzy, czy drogocennych przedmiotów. W takim wypadku lepiej zdecydować się na specjalny rodzaj wykonaną z folii polietylenowej. Decydując się na to rozwiązanie, zyskujemy pewność, że wszelkie próby nieautoryzowanego otwarcia takiej koperty będą doskonale widoczne. Dodatkowo jest ona również odporna na wszelkie niesprzyjające warunki zewnętrzne.

 

Koperty powietrzne – kiedy użyć?

Jednym z najbardziej przydatnych rozwiązań podczas przesyłania delikatniejszych przedmiotów drogą pocztową jest używanie kopert powietrznych. Ich pozyskanie nie powinno stanowić większego problemu. Są tanie i niezwykle uniwersalne. Dodatkowo są one zazwyczaj bardzo solidne. Nie musimy obawiać się o to, że otworzą się albo rozerwą w trakcie podróży. Możemy w nich wysyłać biżuterię albo płyty. Ważne, aby wysyłany przedmiot był idealnie dopasowany do koperty, ponieważ tylko w taki sposób umieszczona w środku folia bąbelkowa jest w stanie go chronić.