Biuro, które sprzyja pracy

projektowanie biura

Przestrzeń biurowa to miejsce, w którym znaczna część populacji świata spędza przynajmniej osiem godzin dziennie. To miejsce pracy, ale także kontaktów interpersonalnych, czy spożywania posiłków. Dlatego projektowanie biura wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich funkcji, jakie ma spełniać ten lokal. Biuro powinno zostać tak pomyślane, aby było komfortowe dla przebywających w nim ludzi. Biuro to określenie dość pojemne może odnosić się do siedziby firmy, wówczas są to wszystkie jego pomieszczenia. Słowem biuro określany bywa wyłącznie gabinet prezesa firmy. Biuro można także urządzić w domu, jeśli praca przebiega zdalnie. W zależności od tego jaką formę przyjmie biuro nieco inny będzie sposób jego aranżacji.

Projektowanie biura – o czym należy pamiętać?

Projektując biuro należy pamiętać przede wszystkim, że na co dzień przebywają w nim ludzie, dlatego powinno ono być tak zaprojektowane, aby jak najlepiej spędzało mi się tam czas. Badania pokazują, że w dobrze urządzonym biurze pracownicy chętniej przebywają, co przekłada się między innymi na gotowość do nadgodzin. Współczesne zasady projektowania biur określane są mianem Activity Based Working w skrócie ABS. W tym ujęciu w centrum zainteresowania znajduje się pracownik i jego potrzeby. Biuro jest tak urządzane, aby zaspokajało ono jak najwięcej potrzeb osób w nim pracujących. Przestrzenie urządzone zgodnie z ABS mają wydzielone strefy, które odpowiadają procesom i codziennym zdarzeniom jakie mają miejsce w firmie. Zadaniem tych stref jest czynienie codziennych zadań łatwiejszymi. Dzięki temu, że odbywają się one w sprzyjających warunkach – efektywność rośnie. Activity Based Working odpowiada na pytanie jak zaprojektować biuro rozumiane jako przestrzeń dla pracowników.

Biuro w domu

Osoby, które pracują z domu chciałby mieć w nim swoją przestrzeń do pracy. Pojawia się i tym razem pytanie jak zaprojektować biuro w domu. Jest to o tyle trudniejsze zadanie, że dom to przestrzeń relaksu i odcięcia się od świata zewnętrznego. Biuro w domu zaburza taką wizję domu. Dlatego projektując biuro w domu należy przede wszystkim pamiętać, aby była to wyraźnie wydzielona strefa. Jeśli nie mamy możliwości urządzić biura w oddzielnym pokoju, to przynajmniej powinniśmy stworzyć w salonie lub sypialni taki kącik, który jasno będzie kojarzył się z pracą i wyłącznie do tego celu będzie służył. Naturalnie taka strefa pracy powinna stylistycznie i kolorystycznie komponować się z wnętrzem, w tym zakresie tworząc z nim jednolitą całość.