Dojazdy do biura – jak poradzić sobie z brakiem miejsc parkingowych?

W wielu miastach miejsca parkingowe są zasobem deficytowym. Dlatego ludzie spędzają godziny na szukaniu bezpiecznego miejsca postojowego i dojeżdżaniu do pracy. Każdy pracownik biura co najmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, gdy po dojechaniu na miejsce pracy okazało się, że wszystkie miejsca parkingowe są zajęte. Choć istnieją sposoby na uniknięcie nieprzyjemności związanych z brakiem miejsc parkingowych jak np. dojazdy do miejsca pracy na rowerze czy skorzystanie z komunikacji miejskiej, nie każdy może sobie na to pozwolić. Nie ma więc co ukrywać, że dla osób, które mieszkają daleko od miejsca pracy, jest to bardzo duży problem.

Coraz częściej jednak słyszy się o rozwiązaniach takich jak parking dla pracowników czy wynajęcie miejsc parkingowych. Jak to wygląda w praktyce? Czy pracodawca zmuszony jest zapewnić swoim pracownikom parking? Sprawdźmy!

Parking dla pracowników – obowiązek czy dobra wola pracodawcy?

Do głównych obowiązków każdego pracodawcy, należy zapewnienie osobom zatrudnionym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Choć dojazdy do biura związane są z umożliwieniem pracownikowi, wykonywania jego codziennych obowiązków, w tym zapisie nie znajdziemy żadnej informacji o obowiązku stworzenia parkingu dla pracowników. Jest to zrozumiałe, szczególnie w przypadku osób pracujących w biurach umiejscowionych w samym centrum miasta, gdzie wyodrębnienie kawałka powierzchni na parking dla pracowników jest czystą abstrakcją. Wielu pracodawców, którzy mają taką możliwość, decydują się jednak na stworzenie parkingu dla pracowników. Jednak z tym również może być problem, ponieważ kierowcy żyjący w ciągłym biegu, nie zwracają uwagi na oznaczenia i zabierają pracownikom ich miejsca. Istnieją oczywiście rozwiązania takie jak karty postojowe czy system oznaczeń, jednak nie zawsze zdają one rezultat.

Teren zamknięty – przepustki dla pracowników

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie terenu należącego do właściciela firmy i wykorzystanie kawałka powierzchni do stworzenia parkingu dla pracowników. Choć wiele firm może pozwolić sobie na właśnie takie rozwiązanie, niechętnie z niego korzystają. Nadmiar miejsca najczęściej wykorzystują do stworzenia kolejnych miejsc pracy, dzięki którym ich firma może wznieść się na wyżyny. Dodatkowo, przywilej jakim jest wjazd na teren prywatny firmy, zazwyczaj należy się pracownikom kadry kierowniczej i menedżerskiej danego przedsiębiorstwa, przez co pracownicy niższego szczebla nadal mogą mieć problem z ogólnodostępnym parkingiem.

Wynajęcie miejsc parkingowych – rozwiązanie dla pracowników biurowych

Powiedzieliśmy już, że stworzenie parkingu dla pracowników biurowych w samym centrum miasta, jest wręcz niemożliwe. Przedsiębiorcy znaleźli jednak sposób, na ułatwienie swoim pracownikom dojazdu do pracy, jakim jest wynajęcie miejsc parkingowych. Działa to na podobnej zasadzie co oznakowanie miejsc parkingowych na parkingach należących do danego przedsiębiorstwa, z jednym wyjątkiem. Otóż, najczęściej przedsiębiorcy decydują się na wynajęcie miejsc parkingowych na parkingach ogólnodostępnych, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie firmy. Oczywiście, miejsca te są zabezpieczone i odpowiednio oznakowane, choć w wielu przypadkach nawet tego typu zakazy, nie robią wrażenia na mieszkańcach miasta, którzy właśnie wybrali się na codzienne wyjście do ulubionego sklepu.

Zobacz więcej: https://www.herbewo.krakow.pl/udogodnienia/parking/