W jakich branżach wykorzystywany jest keramzyt?

Charakterystyczne, niewielkie brązowe kuleczki, które jednocześnie są bardzo lekkie i bardzo porowate- chyba każdy z nas chociaż raz w życiu miał takie w ręce. To właśnie keramzyt, którego kulki mogą mieć tak naprawdę różną wielkość w zależności od frakcji. Kruszywo to jest otrzymywane ze złóż gleby ilastej- takie gleby występują także w Polsce w północnej części kraju. Są w specjalny sposób pozyskiwane, a następnie wypalane w piecach, w których panuje temperatura ponad tysiąca stopni. Podczas procesu wypalania glina całkowicie się przekształca w materiał o niewielkiej wadze i ciekawej formie kulek. Warto zwrócić uwagę na takie właściwości keramzytu jak:

  • Jego całkowitą niepalność.
  • To, że doskonale opiera się działaniu pleśni i innych grzybów, nie przejawia żadnej aktywności biologicznej.
  • Jest materiałem o dużej wytrzymałości, nasiąka, ale i szybko oddaje wodę, nie rozpuszcza się i nie niszczeje pod wpływem wilgoci.
  • Wykazuje świetne parametry izolacyjne- może być wykorzystywany zarówno do izolacji cieplnej jak i akustycznej.
  • Jest lekki i porowaty, jego struktura jest dobrze napowietrzona.
  • Może być sprzedawany w formie sypkiej bądź też workowanej w zależności od przeznaczenia. Specjalną wersją keramzytu jest jego wariant impregnowany- https://leca.pl/produkty/izolacje/lecar-keramzyt-impregnowany/. Dodatkowe pokrycie kruszywa impregnatem ogranicza zdolność kapilarnego podciągania wilgoci kruszywa, co jest pożądane w przypadku wykonywania podłóg bezpośrednio na gruncie.

Gdzie wykorzystywany jest keramzyt? Jakie ma praktyczne zastosowanie?

  • Zastosowanie ogrodnicze- stosuje się go zarówno do poprawy struktury gleby ogrodowej jak i do uprawy roślin doniczkowych w domu. Keramzyt można wykorzystywać jako materiał drenujący, zapobiegający zastojom wody oraz przeciwdziałający gniciu korzeni. Znacząco poprawia on strukturę gleby i nadaje się do uprawy nawet bardziej wymagających gatunków roślin. Keramzyt dodaje się też do rozmaitych mieszanek glebowych, które są dedykowane pod konkretne odmiany roślin. Znajduje też zastosowanie w uprawach semi- hydroponicznych, gdzie jest stosowany jako medium.
  • Zastosowanie budowlane- keramzyt stosuje się do wykonywania lekkich betonów. Dobrze też sprawdza się jako materiał izolacyjny, na przykład do izolacji podłóg bezpośrednio na gruncie czy też do izolacji stropów i ścian podpiwniczeń. Dzięki zastosowaniu odpowiednio grubej warstwy workowanego keramzytu, można uzyskać tak samo dobre parametry izolacyjne co w przypadku wełny mineralnej czy styropianu.