3 pomysły na to, jak zagospodarować tablicę korkową

Kreatywność dzieci nie zna granic. Wystarczy spojrzeć na rysunki naszych pociech, na stworzone przez nie figurki z plasteliny, czy na ich pomysłowość podczas wymyślania zabaw. Warto jest wspomagać rozwój dziecka w tym zakresie, dając mu narzędzia do odkrywania swojej kreatywnej strony. Jednym z ciekawszych sposobów, aby to osiągnąć, jest wyposażenie pokoju dziecięcego w tablicę korkową. Przyda się ona także każdemu nastolatkowi. Przedstawiamy sposoby wykorzystania tego typu tablicy w pokoju dziecka lub nastolatka.

 

1. Wyjątkowa dekoracja

Dzieci lubią kreatywne zabawy, podczas których kleją, używają kolorowych i brokatowych dodatków, taśmy klejącej itp. Nieco starsze dzieciaki natomiast coraz bardziej interesują się wystrojem swojego pokoju. Zaczynają traktować go jak własny azyl, którego design wyraża ich samych. Dlatego zarówno małe dzieci, jak i nastolatkowie mogą wykorzystać tablicę korkową do ozdobienia własnego pokoju. Jest to świetny sposób na rozwijanie własnej kreatywności.

Młodsze dzieci (oczywiście pod nadzorem rodziców) mogą przypinać do tablicy stworzone przez siebie rysunki. Dodatkową możliwością na dekorację są przypinane małe pluszaki, koraliki, wstążki oraz naklejona taśma ozdobna. Starsze dzieciaki oraz nastolatki również mogą przyczepiać do tablicy swoje prace. Oprócz tego jednak pewnie posiadają już swoje ulubione zdjęcia, czy karteczki od znajomych, które mają jakieś głębsze znaczenie. Ciekawym pomysłem jest, aby do tablicy korkowej przyczepić sznurek a na nim zawiesić klamerki. Możemy wtedy w łatwy sposób powiesić przy ich pomocy zdjęcia.

 

2. Planner na ścianie

Tablice korkowe często wykorzystywane są jako planery zawieszone na ścianie. Możemy przypiąć do nich plan lekcji, karteczkę z zadaniami do zrobienia na cały tydzień albo ważne do zapamiętania informacje. Dlatego też, chcąc wykorzystać tablicę przede wszystkim do planowania, polecamy tablice korkowo-magnetyczne. Część korkowa może być wykorzystana do przypięcia przeróżnych papierków z ważnymi informacjami oraz wszelkich rzeczy, które już mamy na papierze. Może przy tym być również udekorowana tak, jak to opisaliśmy powyżej. Natomiast druga część jest magnetyczna. Na niej również możemy przypinać różne rzeczy za pomocą magnesów, ale i pisać po niej. Może się więc okazać wyjątkowo przydatna, gdy chcemy na szybko zapisać jakąś bardzo ważną informację.

 

3. Tablica korkowa do nauki

Tablice w pokoju dziecka można wykorzystać do nauki. Po pierwsze, możemy przypiąć do nich tabliczkę mnożenia, albo najważniejsze zasady związane z ortografią, albo słówka w języku angielskim. Jeśli do tego mamy tablice korkowo-magnetyczną, to na drugiej jej części możemy wyznaczyć dziecku miejsce do wykonywania przykładowych zadań z matematyki, czy też języka polskiego. Ponadto, na tego typu tablicy dziecko może z większą chęcią ćwiczyć swoje umiejętności pisania. Dla dzieci, które dopiero uczą się pisać, można na tablicy korkowej umieścić przykładowe szlaczki, które należy powtórzyć. Dziecko będzie próbowała je przerysować na drugiej magnetycznej części tablicy. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od wyobraźni rodziców i ich dzieci!