Firma dla polaków na obczyźnie

Polonia w niektórych krajach Unii Europejskiej jest naprawdę liczna. W jej obrębie znajdują się zarówno osoby wykształcone, biegle władające językiem danego kraju, jak i tacy, którzy przebywają w nim dopiero kilka dni i nie umieją ani słowa. Jedni chcą się zupełnie zasymilować, inni tęsknią do Polski. Taka różnorodność postaw w grupie emigrantów jest dobrym bodźcem to tworzenia biznesów na niej opartych. Dlatego czujący żyłkę biznesową Polacy na obczyźnie zakładają firmy, których usługi i produkty są dedykowane innym Polakom. Warto dodać, że jednak w większości są to firmy usługowe. Wśród często pojawiających się pomysłów można wymienić:

 

  • Sklepy z polską żywnością – wydawać by się mogło, że takie Niemcy czy Czechy mają podobną do polskiej kuchnię, więc i na półkach sklepowych znaleźć będzie można te same produkty. Nic bardziej mylnego jest wiele rzeczy, których próżno szukać w marketach u naszych zachodnich sąsiadów, przykładem może być choćby zwykła fasola jaś – w zagranicznych marketach znajdziemy wyłącznie fasolę w puszce. Jeśli więc chcemy przyrządzić fasolkę po bretońsku czy zupę fasolową pozostaje odwiedzić sklep z polską żywnością. Wielu Polaków tęskniąc za domem, chce choć od czasu do czasu przyrządzić coś, co przypomni im ojczyste smaki, dlatego takie firmy cieszą się popularnością.
  • Porady prawne w języku polskim – każdy kto chce pracować i żyć za granicą prędzej czy później będzie miał kontakt z tamtejszymi urzędami, a czasem nawet sądami. Jak mówi stara prawnicza maksyma: „nieznajomość prawa szkodzi”, problem w tym, że niekiedy trudno jest zrozumieć zawiłe przepisy napisane w innymi niż ojczysty język (inna sprawa, że czasem trudno zrozumieć też te pisane po polsku). Dlatego na obczyźnie powstają firmy takie jak adwokat austria, gdzie Polacy mogą zasięgnąć porady prawnej dotyczącej w tym przypadku austriackiego prawa, w języku polskim. Jest to ogromne ułatwienie, z którego chętnie i z pozytywnymi efektami, korzysta wielu naszych rodaków.https://www.smr-law.at/pl/