Kuchnia na styku kultur

Nie ma miejsca w Polsce, gdzie nie można byłoby zjeść kotleta schabowego z ziemniakami, pierogów z kapustą czy bigosu. Dania te są typowymi i tradycyjnymi w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że w każdym zakątku naszego państwa będą one smakowały tak samo. Wręcz przeciwnie w zależności od regionu smak potraw może ulec zmianie, ze względu na proporcję przypraw, rodzaj ziół użytych w potrawie, czy po prostu różnice w przyrządzaniu konkretnych dań. Taka różnorodność jest jeszcze głębsza w przypadku kuchni regionalnych. Najbardziej niecodziennymi potrawami charakteryzują się kuchnie w regionach, gdzie przenikały i przenikają się kultury różnych państw i narodów. A jak wiadomo wraz z wymieszaniem kultur następuje także wymieszanie smaków.

Przykładem takiej kuchni położonej na styku kultur jest kuchnia śląska. Powstała ona jako połączenie elementów kuchni polskiej, czeskiej, austriackiej i niemieckiej. I wszystkie te smaki oraz potrawy charakteryzujące te kraje pozostały w śląskiej kuchni. Będą na Górnym Śląsku warto zajrzeć do restauracji wyposażonej też w – parking atmosfera. Można tam skosztować nie tylko dań kuchni polskiej, ale także typowej, regionalnej śląskiej kuchni.

Będąc na Śląsku koniecznie trzeba spróbować żuru śląskiego. Ten rodzaj żurku jest jednym z najpopularniejszych w naszym kraju. Przygotowywany na zakwasie, zabielany śmietaną. Będąc w tej części Polski zamień typowego schabowego na tutejszą roladę śląską, którą warto zjeść z kluskami śląskimi i modrą kapustą.

Inną regionalną kuchnią powstałą na styku kultur jest kuchnia kresów wschodnich. Powstała ona z połączenia kuchni Tatarów, Polaków, Rosja, Ukraińców i Litwinów. Silne są w niej także wpływa austro – węgierskie. Chcąc spróbować typowych potraw tej kuchni warto wziąć do ręki kulebiak, skosztować tamtejszego czerwonego barszczu czy zupy maślankowej. Wyśmienite są także placki ziemniaczane z boczkiem czy sławna ziemniaczana babka lub ewentualnie kiszka. Rozsmakować można się także w zapiekanej kaszy z białym serem czy rejbaku.