Herbewo jest jedną z największych i najbardziej znanych firm w Krakowie, oferujących wynajem powierzchni biurowych, mieszkań i apartamentów oraz lokali użytkowych. Mało kto jednak wie, że swoją tradycją sięga aż dwudziestolecia międzywojennego. Czym firma Herbewo zajmowała się w tamtych czasach? Ile znaczyła dla Krakowa? Jak doszło do reaktywacji spółki?
Rodzinna firma Herbewo
W 1924 r. w Krakowie doszło do połączenia trzech przedsiębiorstw. Spółkę założył Rudolf Herliczka, Władysław Bełdowski oraz Stanisław Wołoszyński. Nazwa firmy powstała od pierwszych liter nazwisk założycieli Her (Herliczka) – be (Bełdowski) – wo (Wołoszyński). Zajęli się produkcją tutek i bibułek papierosowych.
Firma bardzo szybko zaczęła się rozwijać. Już w dwudziestoleciu międzywojennym Herbewo było jedną z największych fabryk w swojej dziedzinie, której wyroby eksportowano na cały świat. W latach trzydziestych firma zatrudniała około sześciuset przedstawicieli handlowych, którzy sprzedawali wyroby tytoniowe – tutki i bibułki do papierosów trafiały do Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz do Australii.
Także w latach trzydziestych ubiegłego wieku właściciele wznieśli budynki fabryczne przy Alei Słowackiego 64 w Krakowie (w nieco zmienionej i rozbudowanej wersji stoją do dziś). Spółka Herbewo oznaczała dla miasta dużo miejsc pracy dla wykwalifikowanych robotników, a także prestiż płynący z międzynarodowego eksportu. Przez okres wojny i okupacji fabryki nie przerwały swojej działalności.
Kres nastał w 1948 r., gdy cały majątek spółki przeszedł na własność państwa – dobrze przystosowane i nowoczesne jak na tamte czasy budynki fabryczne przejęła Drukarnia Narodowa.
Firma Herbewo obecnie
Andrzej Barański – jeden z potomków Stanisława Wołoszyńskiego – odzyskał majątek firmy w 1992 r. Zrezygnował jednak z pierwotnej działalności firmy, na rzecz domu towarowego, który został uruchomiony w budynku Herbewo. Przez lata był on siedzibą kilkudziesięciu firm handlowych.
Obecnie firma oferuje na wynajem powierzchnie biurowe, mieszkania i apartamenty oraz lokale użytkowe, a w samym zmodernizowanym budynku przy Alei Słowackiego 64 znajdują się biura polskich i zagranicznych firm.