Prawo gospodarcze, czyli pomoc prawna w prowadzeniu firmy

Pytanie, czy w firmie potrzebny jest prawnik to w zasadzie pytanie retoryczne, bowiem odpowiedź wydaje się oczywista. Inną kwestią jest to w jakich obszarach działalności firmy rada prawnika może okazać się nieoceniona.

Już na początku działania firmy prawnik może doradzić jaką formę prawną wybrać, by była ona jak najbardziej opłacalna dla prowadzących przedsiębiorstwo, może także pomóc w zarejestrowaniu spółki oraz przygotować umowę spółki. W przygotowaniu takiej umowy może pomóc między innymi – kancelaria Anna Adamczuk.

Pomoc w przygotowaniu odpowiednich umów może się okazać bezcenna na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Prawnik może przygotować dla firmy treść umów o pracę podpisywanych z pracownikami czy też umów menadżerskich może także pomóc w pisaniu regulaminu pracy i doradzić jakie zadania mogą wykonywać osoby na umowach o dzieło, a jakie osoby zatrudnione w oparciu o umowy o pracę.

Prawnik okazuje się także bardzo przydatny podczas podpisywania umów z innymi firmami, czy to klientami czy partnerami. Może przygotować umowy o odpowiednim brzmieniu lub też opiniować umowy przedstawione przez drugą stronę. Opiniować zarówno pod kątem poprawności merytorycznej, jak i interesów firmy na zlecenie, której taką analizę umowy wykonuje.

Prawnik może także reprezentować interesy firmy przed sądem oraz organami administracji państwowej, dzięki temu jej właściciele nie muszą fatygować się do sądów i urzędów, a reprezentuje ich tam osoba zaznajomiona z tematem oraz doskonale znająca prawo.

Część kancelarii prawnych oferuje także swoim klientom pomoc w ściąganiu trudnych wierzytelności, prawnicy nie tylko ponaglają dłużników do zapłaty, ale także przygotowują pisma przedprocesowe a następnie pozwy.

Jak widać prawnik, który zna się na prawie gospodarczym jest dla firmy bardzo przydatnym pracownikiem, dlatego nie dziwi fakt, że firmy decydują się na współpracę z kancelariami prawnymi, zatrudniają własnego prawnika na etacie, a niekiedy nawet posiadają całe działy prawne.